Nowy Folwark, ul. Nowa 5
61 438 85 54
ssp-nf@wrzesnia.pl
logo
logo

Święto Teatru

DRUKUJ

XIII Święto Teatru na Prowincji - moc wrażeń

Dodano: środa 1 czerwca 2016

 

W dniach 18-21 maja 2016 roku odbyło siępodsumowanie ogólnopolskiegoprojektu XIII Święto Teatru na Prowincji. Organizatorami tej kulturalnej imprezy były Zespół Szkół w Nowym Folwarku oraz Fundacja Dzieci Wrzesińskich, a partnerami i sponsorami –Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta i Gminy we Wrześni, Starostwo Powiatowe we Wrześni, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Fundacja Banku Zachodniego WBK,  Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni, rady sołeckie wsi Nowy Folwark, Psary Wielkie, Chociczka, Psary Polskie, Wrzesiński Ośrodek Kultury, Parafia pw. Świętego Krzyża we Wrześni oraz Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie.

Patronat medialny nad imprezą sprawowały: „Angora”, „Dyrektor Szkoły”, „Przegląd Powiatowy”, „Wieści z Ratusza”, „Przemiany na Szlaku Piastowskim”, TV Wielkopolska, Radio Września oraz portale „Nowa Września” i „Września365”.

Impreza została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, Starosty Wrzesińskiego oraz  Burmistrza Miasta i Gminy Września. 

Tegoroczne prezentacje w różnych dziedzinach związanych z teatrem i sztuką miały po raz kolejny charakter ogólnopolski. W Święcie uczestniczyły przedszkola, szkoły oraz instytucje kultury z: Wrześni, Marzenina, Sokołowa Podlaskiego, Sokołowa k. Wrześni, Kleparza, Chludowa, Jarocina, Wągrowca, Lubonia, Kalisza, Kołaczkowa, Środy Wielkopolskiej, Krobi, Stargardu, Słupi Wielkiej, Grzybowa, Czerniejewa, Wszemborza, Jerzykowa, Bieganowa, Kościana, Koryt i Nowego Folwarku.

 

W ramach tegorocznego Święta Teatru na Prowincji w dn. 18-19 maja odbył się XIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej „Maska”. Podczas inauguracji w spektaklu gościnnym  zaprezentowały się dzieci z kl. 1 c z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Nowym Folwarku . Ponadto mogliśmy usłyszeć wiązankę przebojów w wykonaniu samorządowców, przedstawicieli instytucji kulturalnych, oświatowych, duchowieństwa oraz młodzieży z naszej szkoły.

 

Zmagania dzieci i młodzieży oceniała komisja w składzie: Elżbieta Górczyńska (pedagog, instruktor teatralny, reżyser), Alicja Fojt (nauczycielka z Zespołu Szkół w Marzeninie),  Iwona Sapa (aktorka Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie), Alina Ciesielczyk (polonistka z Zespołu Szkół w Nowym Folwarku).

Po dwudniowych zmaganiach wyniki współzawodnictwa przedstawiają się następująco:

 

XIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej MASKA

 
przedszkola

I miejsce - Przedszkole Niepubliczne "Miś Uszatek” we Wrześni (grupa „Skrzaty”)

II miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny  „Tęczowa Chatka” we  Wrześni (grupa „Show dance”)

III miejsce – Przedszkole nr 6 „Pszczółka Maja” we Wrześniklasy I-IIII szkoły podstawowej


I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Szkolaczki”)


II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Trójkolor”)


III miejsce – Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 we Wrześniklasy IV-VI szkoły podstawowej


I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Teatr, my i…”)

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Stargardzie

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Sokołowie Podlaskim

 

kategoria gimnazja

I m-ce –Zespół Szkół w Chludowie

II m-ce – Sokołowski Ośrodek Kultury

 III miejsce - Gimnazjum  nr 3 w Zespole Szkół w Nowym Folwarku

 

GRAND PRIX  XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralnej „MASKA” oraz statuetkę Stracha na wróble (wyrzeźbioną przez wrzesińskiego rzeźbiarza Leona Świtka) otrzymały: I dnia - Przedszkole Niepubliczne "Miś Uszatek” we Wrześni (grupa „Skrzaty”) za „Przygody Brzechwy z Tuwimem”, II dnia - Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Teatr my i…”) za spektakl „Podróże Guliwera”.

 

20 maja odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Wokół zwyczajów i tradycji”. Prezentacje oceniali: Piotr Dehr (instruktor teatralny, reżyser, instruktor Pracowni Słowa i Poezji Śpiewanej CK Zamek w Poznaniu, kurator eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ),  Zenona Golc (animatorka kultury, instruktor teatralny, laureatka wielu konkursów recytatorskich – także w skali międzynarodowej), Andrzej Malicki (aktor i reżyser Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie). Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:

 

szkoły podstawowe

I -ce – Klaudia Juszczak ze Szkoły Podstawowej w Bieganowie

II m-ce – Maja Bonisławska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stargardzie

III m- ce – Julia Ciszonek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stargardzie

 

gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I m-ce – Wanda Nowak z Niepublicznego Gimnazjum w Zespole Szkół Akademickich w Środzie Wlkp.

II m-ce – Julianna Grzesiak z Gimnazjum w Korytach

III miejsce - Dominik Szklarkowski z Gimnazjum w Kołaczkowie

 

Podczas konkursów jury przyznało również ponad 30 nagród specjalnych,  wręczono też pakiety książek dla najaktywniejszych szkół.

W programie tegorocznego Święta Teatru na Prowincji znalazły się warsztaty recytatorskie oraz  teatralne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz konsultacje indywidualne, które prowadzili jurorzy obu konkursów.

Konkursom  towarzyszyły dwa  popołudniowe „Talent Show” w wykonaniu uczniów naszej szkoły, podczas których prezentowali się młodzi aktorzy, recytatorzy, miłośnicy modelarstwa, fotografii, wokaliści i instrumentaliści.

18 maja w Country Clubie „Na skraju lasu” w Nowym Folwarku odbyła się również  konferencja „Kreatywność i innowacyjność w edukacji” adresowana do dyrektorów, szkół, nauczycieli, samorządowców i rodziców. Wśród prelegentów – oprócz nauczycieli praktyków – znaleźli się Marek Szurawski (Akademia Ecce Homo XXI, ekspert w zakresie rozwoju osobowości i nowoczesnych technik pracy umysłowej, w tym technik uczenia się i twórczego myślenia) oraz dr Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk i memetyk, Uniwersytet Śląski).

Atrakcją pierwszego dnia był również koncert szantowy  „W krainie starych żaglowców”  wykonaniu Marka Szurawskiego, lidera zespołu „Stare Dzwony”. Piosenkom towarzyszyły opowieści o historii szant i kulturze ludzi morza oraz degustacja bigosu marynarskiego.

Wyjątkowym wydarzeniem okazał się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Małżeństwo z Rozsądku, który miał miejsce 21 maja we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Lokalnym akcentem były piosenki w wykonaniu przedstawicieli władz samorządu terytorialnego, duchowieństwa, organizacji pozarządowych, dyrektorów szkół oraz uczniów Zespołu Szkół w Nowym Folwarku. Koncertowi towarzyszyła premiera wydanego specjalnie na tę okoliczność śpiewnika „Myśli nasycone, czyli poezja do śpiewania”.  W publikacji wykorzystano ilustrację Dominiki Kanafy – utalentowanej uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza we Wrześni, która wykonała również ilustracje do plakatów promujących Święto.

 

 

Media o XIII Święcie Teatru na Prowincji:


 http://www.wrzesnia.pl/strona-3099-nr_20_z_25_maja_2016_r%29_a.html

 

http://www.nowawrzesnia.pl/index.php/powiat/wrzesnia/item/3013-swieto-teatru-w-rytmie-szant-i-poezji-spiewanej-galeria

 

 http://www.oswiata.abc.com.pl/dyrektor-szkoly/czytaj/-/artykul/w-maju-kolejne-wydarzenia-w-ramach-projektu-swieto-teatru-na-prowincji

 

 „Przegląd Powiatowy” 29.04.2016

 

 http://radio-wrzesnia.pl/2016/04/28/przed-nami-swieto-na-prowincji/

 

 http://www.wrzesnia365.pl/aktualnosci/1269-swieto-teatru-na-prowincji.html

 

 http://www.nowawrzesnia.pl/index.php/kultura/item/3076-trwa-xiii-swieto-na-prowincji-galeria

 

 https://issuu.com/stwrz/docs/zepspw1305s001net_61da1469df5ada

 

 

 

 

 

 

 

 

POLECANE SERWISY

dowiedz się więcej

  • men logo
  • oke logo
  • ore logo
  • wrzesnia logo
  • office logo

MAPKA

zobacz jak do nas dojechać

artykuły,Samorządowa  Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów  Folwark, ul. Nowa 5??62-300 Września??tel. 61 438 85 54?fax 61 438 86 46??e-mail:  ssp-nf@wrzesnia.pl
Samorządowa Szkoła Podstawowa
im. Polskich Noblistów

Nowy Folwark, ul. Nowa 5
62-300 Września

tel. 61 438 85 54

e-mail: ssp-nf@wrzesnia.pl
© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone ssp-nf.wrzesnia.pl

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl