Podsumowanie XV Święta Teatru na Prowincji
Dodano: czwartek 17 maja 2018
W dniach 8-11 maja br. odbyła się piętnasta, jubileuszowa edycja projektu Święto Teatru na Prowincji organizowanego przez Fundację Dzieci Wrzesińskich i Samorządową Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku. W ramach Święta odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej Maska, który służy wymianie doświadczeń zespołów teatralnych z różnych środowisk wiejskich i miejskich oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (w tym roku pod hasłem „Anioły mojej wyobraźni”). Konkursy połączone były z warsztatami teatralnymi i recytatorskimi prowadzonymi przez profesjonalistów. Program przedsięwzięcia wzbogaciły w tym roku również imprezy towarzyszące, takie jak II Ogólnopolska Konferencja "Kreatywność i innowacyjność w edukacji", spotkanie autorskie z Jarosławem Wolańskim z Siedleckiej Grupy Literackiej Witraż, Talent Show w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Nowym Folwarku i Koncert Jubileuszowy "Nic się przecież nie kończy" z udziałem chóru Camerata, dzieci i młodzieży z naszej szkoły, grupy śpiewających samorządowców i oświatowców, a także zespołów wykonujących poezję śpiewaną: Małżeństwo z Rozsądku oraz Nad Porami Roku. Nie zabrakło równiez zaprzyjaźnionej ze Świętem Teatru poetki, która jest autorką tekstów do piosenek obu zespołów : Wiesławy Kwinto-Koczan "Wuki".
Konfrontacje teatralne oceniało jury w składzie: Magdalena Pomierska-Śmigel i Andrzej Malicki – aktorzy Teatru Fredry w Gnieźnie, Elżbieta Górczyńska – pedagog i reżyser, opiekun młodzieżowego teatru Otczapy, Alicja Fojt – nauczycielka SSP w Marzeninie.
Natomiast młodych recytatorów oceniała komisja: Zenona Golc - recytatorka, laureatka wielu konkursów recytatorskich, także międzynarodowych, animator kultury; Elżbieta Górczyńska – pedagog, reżyser; Wanda Polkowska-Malicka – aktorka Teatru Fredry w Gnieźnie, laureatka Konkursu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Warto nadmienić, że kolejne edycje projektu otrzymały (od roku 2012) honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej, a od wielu lat przedsięwziecie objęte jest także honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Wrzesińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Września, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Sztuka Zaangażowania" i Collegium Wratislaviense. Partnerami i współorganizatorami są: Urzad Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta i Gminy Września, Starostwo Powiatowe we Wrześni, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni, Teatr Fredry w Gnieźnie, Wrzesiński Ośrodek Kultury, parafia pw. św. Krzyża we Wrześni, Firma Jar-Col oraz sołectwa okolicznych wsi.
Patronat medialny nad projektem objęły: "Wieści z Ratusza", "Przegląd Powiatowy", Radio Września, TV Wielkopolska, NowaWrzesnia.pl, Wrzesnia365.pl, "Dyrektor Szkoły", "Przemiany na Szlaku Piastowskim", "Głos Nauczycielski."
Wyniki Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralnej MASKA
kat. przedszkola
I m-ce: Niepubliczne Przedszkole "Miś Uszatek" we Wrześni
II m-ce: Przedszkole nr 6 "Pszczółka Maja" we Wrześni
III m-ce: Niepubliczne Przedszkole "Leśny Dzwoneczek" w Psarach Polskich
kat. kl.1-3 SP
I m-ce: Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej
II m-ce: Prywatna Szkoła Podstawowa Akademia Talentów w Wągrowcu
III m-ce: Zespół Szkół w Barcinie
kat. kl. 4-7 SP
I m-ce: Szkoła Podstawowa w Krobi
II m-ce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzemesznie
III m-ce: Teatr dzieci i młodzieży Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie
kat. gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I m-ce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 w Wałbrzychu
II m-ce: Zespół Szkół w Przykonie
III m-ce: Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Anioły mojej wyobraźni"
kat. kl. 4-7 SP
I m-ce: Areta Pawicka - SP nr 3 w Koninie
II m-ce: Maciej Rogala - MDK w Koninie
III m-ce Joanna Tomaszewska - SP w Słupi Wielkiej
kat. gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
I m-ce: Katarzyna Klepanda - III LO w Kaliszu
II m-ce: Łukasz Filipowicz - SP nr 3 w Luboniu
III m-ce: Wanda Nowak - Niepubliczne Gimnazjum w ZSA w Środzie Wlkp.
Ponadto w obu konkursach przyznano łacznie 30 wyróżnień (nagród specjalnych).
Grand Prix i statuetkę stracha na wróbla otrzymały:
I dnia: Niepubliczne Przedszkole "Miś Uszatek" we Wrześni
II dnia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 w Wałbrzychu.
Nagrodę specjalną dla grupy teatralnej z powiatu wrzesińskiego, która wykazała się innowacyjnym podejściem do tworzywa teatralnego otrzymał zespół z przedszkola "Miś Uszatek" we Wrześni i to on uświetnił dodatkowo swoim występem Koncert Jubileuszowy.